Led televize

LED nebo LCD? Rádce s výběrem televize.

LED TV

Led televize je prakticky úplně to samé jako LCD televize jen s tím rozdílem, že pro podsvícení jsou použity LED (neboli diody emitující světlo) – není tedy pravdou, že diody tvoří jednotlivé obrazovkové body. Mrkněte, jak vybrat nejlepší LED TV.

Klasická televize, která by využívala diody na místě obrazovkových bodů, ještě není na světě, nicméně miniaturizace elektronických prvků pokračuje rychlým tempem a jednou se jí určitě dočkáme. Prvním výrobcem, který přišel s LED TV na trh, byla společnost SAMSUNG.
LED televize mají oproti jiným typům televizních přístrojů velmi jasný obraz a vysoký kontrastní poměr právě díky použití LED podsvícení. Potěší také menší spotřeba elektrické energie a vyšší životnost. Připravili jsme pro vás několik typů, jak správně vybrat LED TV právě pro vás.
Nejoblíbenější značky LED televizí jsou (v pořadí dle podílu na trhu):

  • Samsung
  • LG
  • Sony
  • Philips
  • Sharp

Technologie LED televizí

Základem LCD panelů (televizních obrazovek) jsou tekuté krystaly uložené mezi dvěma elektrodami a dvěma polarizačními filtry. Pomocí elektrické energie se tyto krystaly smršťují a roztahují a tím regulují množství světla, které skrze polarizační filtry prochází. Na monitoru pak tyto světelné body (obrazovkové body, pixely) tvoří samotný televizní obraz.
LED televizory využívají k podsvícení místo CCFL výbojek (Cold Cathod Fluorescent Lamp) tzv. LED (Light-emitting diode – dioda vyzařující světlo). V tomto článku použijeme trochu nepřesný, ale obecně rozšířený výraz „LED diody“ (zkratka LED už jednou slovo „dioda obsahuje a jde proto o zdvojení).  Kromě toho, že jsou LED diody oproti CCFL výbojkám minimálně o polovinu méně náročné na spotřebu elektrické energie, poskytují také velmi jasný a živý obraz (jak v porovnání s LCD televizemi, tak i se staršími CRT obrazovkami). LED diody jsou navíc praktické díky dlouhé době životnosti a malé spotřebě elektřiny.

Rozdíly mezi LCD podsvícenými pomocí CCFL a pomocí LED

LED TV (tedy LCD podsvícené pomocí LED diod) se liší od běžných LCD televizorů podvícených pomocí trubic CCFL v těchto parametrech:

  • Několikanásobné zvýšení kontrastu.
  • Poskytují velmi jasný obraz
  • Při použití funkce „local dimming“ lze dosáhnout hluboké černé barvy (kromě Edge-LED).
  • LED tv podsvícené pomocí Edge-LED technologie jsou velmi tenké.
  • Při stejné kvalitě a nastavení obrazu mají LED tv nižší spotřebu energie
  • Při použití RGB-LED podsvícení si užijete živějších barev (širší barevné spektrum)
  • LED televize mají díky LED diodám výrazně vyšší životnost.
  • Lepší a rovnoměrnější podsvícení celé plochy televizního panelu

LCD panel lze podsvítit pomocí LED diod několika způsoby

RGB LED
Tato technologie používá skupinu čtyř LED - červenou, modrou a dvě zelené. Tyto skupiny jsou rovnoměrně rozmístěny pod celou plochou LCD panelu. Díky tomuto rozmístění lze použít tzv. "local dimming", neboli ztlumení jednotlivých skupin LED v konkrétním místě. To znamená, že v daném místě vznikne daleko sytější černá barva než u LCD panelů, které mají plochu panelu podsvícenou z okrajů obrazovky. Cena LED TV s tímto typem podsvícení bývá vyšší.

Direct LED
Také u této technologie jsou LED diody rozmístěny pod celým panelem, ale používají se pouze bílé LED. Stejně jako u RGB led lze i při této technologii podsvícení dosáhnout vyššího kontrastu použitím funkce „local dimming“.

Edge LED
V tomto případě jsou bílé LED umístěny pouze po okrajích panelu a pomocí sítě speciálních světlovodů s odraznými ploškami se světlo z LED rovnoměrně rozptýlí za LCD panelem. Dá se sice použít méně LED diod a tím snížit náklady na výrobu a následně i cenu LED TV, ale už nelze použít funkci ztlumení skupiny diod na konkrétním místě "local dimming". Tyto panely poznáte také podle jejich tloušťky – jsou velmi tenké. Byť se může zdát, že tato technologie nemůže dosáhnout kvalit podsvícení pomocí RGB LED(na což poukazuje zejména společnost SHARP), opak je pravdou – v současnosti pokročili výrobci televizí s tou technologií již tak daleko, že minimálně dohonila, ne-li předehnala RGB LED a rozdíl mezi nimi je prakticky neznatelný.

8 nejdůležitějších věcí pro výběr LED televize?

Uhlopříčka
Jde o vzdálenost mezi dvěma protilehlými rohy televize (pravý dolní, levý horní), které se měří v centimetrech nebo častěji v palcích. Velikost úhlopříčky v palcích najdete často i v názvu televize, například označení LG 42LH9000 znamená, že úhlopříčka této televize měří 42 palců (tj. 106 cm). Výrobci tak pomocí názvů odlišují jednotlivé televize a jejich typy. Vzdálenost mezi divákem a televizorem by měla být minimálně dvojnásobek, lépe trojnásobek velikosti úhlopříčky. Nemá smysl kupovat si velkou televizi do malého pokoje, jen při zachování správné vzdálenosti od obrazovky budete mít ze sledování filmů a televizních programů ten správný zážitek.

Rozlišení
Rozlišení udává kvalitu televizoru. Říká nám, kolik obrazovkových bodů (pixelů) je televize schopná zobrazit. Udává se v zápisu: počet sloupců (horizontálně) krát počet řádků (vertikálně) – např. 1920x1080.
Chcete-li sledovat filmy v nejlepší současné dostupné kvalitě, tedy Full HD, pak si vyberte televizi s rozlišením 1920x1080 pixelů. Doplnit televizi pak budete muset kvalitním DB tunerem a přehrávačem Blue-ray disků.
LED televize označené symbolem „HD Ready“ mají nižší rozlišení (většinou 1366x768), pokud neplánujete vyměnit svůj přehrávač DVD za Blue-ray, nebo hraní her přes herní konzole jako je X-BOX v plném rozlišené, pak vám bude toto rozlišení stačit a samozřejmě ušetříte.
  
Kontrast
Kontrast vyjadřuje poměr mezi zobrazením černé a bílé barvy. Čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz a také váš divácký zážitek. LED televize poskytují díky novému typu podsvícení pomocí LED diod velmi vysoké hodnoty kontrastu zobrazení.

Jas
Jasem rozumíme rozsah svítivosti televize při zobrazení bílé barvy. Jas se udává v jednotkách cd/m2. LED televize poskytují velmi jasný obraz a rozsáhlé barevné spektrum. Opět jako v předchozích případech platí, že čím vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz.

Odezva
Jste-li sportovní fanoušci nebo máte rádi rychlé akční filmy, případně rychlé videohry, dávejte velký pozor, aby doba odezvy nepřesáhla 8 milisekund. Jen tak dosáhne LED televize správné plynulosti obrazu a rychlejší pohybu se vám nebudou před očima rozmazávat a tvořit nepřehlednou směsici barev. LCD televize mají dobu odezvy velmi krátkou.

Spotřeba
Oproti klasickým LCD televizím, neřku-li CRT obrazovkám mají LED televize mnohem menší spotřebu elektrické energie. To je dáno právě použitím LED diod pro podsvícení LCD panelu. Ale i mezi nimi se dají najít velké rozdíly a i když jde v důsledku třeba již jen o koruny, proč si za stejnou cenu nepořídit úspornější televizi?

Pozorovací úhel
Znáte to všichni, když se díváte na televizi z příliš velkého úhlu, kvalita zobrazení není příliš vysoká a u starších typů LCD televizí dokonce obraz úplně ztmavne nebo ztratí jas či kontrast. Ideální pozorovací úhel LED a LCD televizí je mezi 170-178°. Větší rozsah pozorovacích úhlů vám umožní pozorovat televizi při zachování stejné kvality z více úhlů.

Co dál?

Jakmile máte jasné, co od své televize chcete a jaké parametry by měla mít pak byste se měli ještě zajímat o design

Dobré LED televize

  • LG 55UH605V
  • Samsung UE50KU6072
  • Samsung UE43KU6072
  • Sony Bravia KDL-48WD650
  • Samsung UE65J6292
  • Samsung UE49K5102
  • LG 43LH630V

LEDky to vyhrály na celé čáře. Prodávají se více než LCD a jsou budoucností.


Poslední LCD televize

  • Orava LT-828
  • Sharp LC-32FB500E
  • Philips 37PFL3007H
  • Philips 47PFL3007H
  • JVC LT-49VU83

LCD televize se už moc neprodávají. Najde se jich jen pár posledních kusů v menších eshopech.




Mohlo by Vás zajímat: